Island na dvakrát: 2024, 2023
Island, správnejšie a výstižnejšie Iceland, to je severská exotika, ostrov ohňa a ľadu, zeleného machu a čiernej lávy, hučiacich vodopádov, driemajúcich sopiek, rozľahlých ľadovcov a vybuchujúcich gejzírov. Neskutočne krásna a nespútaná príroda na jednom z najčistejších miest sveta, sformovanom päť miliónov rokov dozadu na hrane dvoch litosferických dosiek – severoamerickej a eurázijskej.
Napriek našim nulovým skúsenostiam s bikepackingom v oblasti polárneho kruhu odlietame prvýkrát v lete 2023. Predpokladali sme, že expedícia bude ťažká: brutálne počasie, odstrašujúce lávové polia, čierny piesok, dlhé úseky bez známok života. Ale bolo to ako skutočná divočina, často s pocitom, že sme na úplne inej planéte. 1000 km trasa v odľahlom regióne Westfjords, kde sa osamelé štrkové cesty prepletajú popri fjordoch cez mohutné smaragdovozelené horské priesmyky, prerušované rybárskymi osadami. Westfjordy sú miestom, kde je viac horúcich prameňov a menej ľudí ako kdekoľvek inde na Islande. Vietor je tu skoro vždy a silný. Vitajte na miestach, kde aj vtáci letia dozadu!
Inšpirácia: https://bikepacking.com/routes/westfjords-way/
Westfjordy sú tajomné a vzdialené, dokonca aj podľa Islanďanov. Turistov je málo. Sú dni, keď na 100 km neuvidíte auto. Sú posiate riekami a vodopádmi, nikdy v živote sme nepili tak dobrú a čistú vodu. Samotná jazda nie je príliš technická. Ale stúpania cez strmé horské priesmyky zahrejú. Náhle zmeny počasia a častý prudký vietor, ktorý dokáže až vytlačiť z bicykla, sú oveľa menej predvídateľné ako na cyklotúre kdekoľvek inde. Dôležité je mať plán a vedieť, kde nájsť jedlo, kemp, prístrešie. Ale každodenný horúci kúpeľ robí z tejto bikepackingovej trasy dokonalý mix jazdy a relaxu.
Leto 2024 je opäť tu doma horúce, a tak bez váhania volíme znova bikepacking na Islande. Tentokrát to je úplne iná šálka kávy: Fjallabak Track s cieľom v Laugarských horách “kde zapadá dúha”, poklad, ktorý ukrýva táto prírodná rezervácia. Laugarské hory sú hory vo vývoji. Vyformovali sa pomerne nedávno, teda nestihli tak zerodovať. Preto sú tieto hory sfarbené po medi, síre, železe a doladené farbou machov a lišajníkov, čo miešajú rôzne odtiene žltej, oranžovej, hnedej, čiernej a zelenej. Dokonca tam niekde vidno aj ružovú, červenú alebo modrú. K tomuto miestu musíme prebrodiť desiatky riek, prejsť islandskou púšťou medzi zamrznutými ľadovcami, budú tam skaly, piesok, a kamene. Ideme do voľnej prírody, na mnohých miestach bez signálu.
Je to fantastická, dobre navrhnutá trasa, z roka na rok populárnejšia: https://bikepacking.com/routes/iceland-fjallabak-track/
Fjallabak Track je ako mesačná krajina, ktorá sa stala dejiskom natáčania viacerých filmov a dokonca aj americká NASA tu testovala svoje rovery a drony, ktoré sú súčasťou misií na Marse. Trekové a offroadové cesty sú otvorené len v lete, vtedy je tu krajina najkrajšia a najfarebnejšia, rozkvitne každá hora. Trasa je ideálnou voľbou ako preskúmať južnú časť Islandskej vysočiny a na pár dní si vyskúšať krásy a nástrahy najnáročnejšieho a dlhšieho prejazdu Iceland Divide. Povrch ciest je rôzny, strieda sa piesok, riečne a lávové kamene, šotolina, strmé kamenisté výšľapy, riečne brody, singláče, ale aj rýchle úseky po ujazdených cestách. Horský bicykel, veľké a tučné kolesá vám bude závidieť každý fanúšik gravelov 🙂
Na záver pridávame oddychovku – Westman Islands, alebo po islandsky Vestmannaeyjar. Malebná skupina ostrovov vybudovaná podmorskými erupciami, veľmi blízko a dobre dostupná z južného pobrežia Islandu. Hlavný a jediný obývaný ostrov Heimaey sa dá obísť na bicykli za jeden deň. Ideálna voľba na pozorovanie najväčšej kolónie vtáčikov puffinov, vulkánov a impozantných morských útesov.
Údaje o trase
Westfjords Way
- Dĺžka trasy: 1 227 km
- Počet dní: 18, z toho v sedle 13 dní
- Nastúpané výškové m: 16 490
- Nadmorská výška: 0 – 650 m.n.m
Fjallabak Track
- Dĺžka trasy: 293 km (Fjallabak Track), 220 km (Westman Island & polostrov Reykjanes), 108 km trajekt & bus
- Počet dní: 13, z toho v sedle 10 dní
- Nastúpané výškové m: 7 253
- Nadmorská výška: 0 – 950 m.n.m
Dôležité vedieť
- Island pretína polárny kruh, ideálnym obdobím na cyklistiku je teda leto, my sme obidva tripy absolvovali v druhej polovici júla. Počasie sa mení takmer z hodiny na hodinu, aj najlepší lokálny meteorologický ústav to nedokáže vierohodne predpovedať viac ako na jeden deň (naša skúsenosť). Napriek tomu aj sem doľahlo oteplovanie, zažili sme neočakávane veľa slnečných dní. Teplota dňa a noci nie je veľmi rozdielna, takže noci sú relatívne „teplé“ a hlavne bez rosy. Vietor býva silný, hlavne v nárazoch, zadný je super (získate elektrobike), čelný vás pustí dopredu často po milimetroch a bočný zhadzuje. Zo skúseností: na Vysočine fúkalo menej ako vo Westfjords.
- Fjallabak Track a jeho F-roads ako aj úseky po turistických trasách sú poprepletané brodmi rôznej úrovne, niektoré zjazdné na biku, niektoré sa po krátkom skúmaní brehu a toku dajú popreskakovať, vzácne sa nájde aj aký-taký mostík pre pešiakov, ale najčastejšie treba prebrodiť. Bajk sa dá pretlačiť, netreba prenášať na chrbte. Nám sa parádne osvedčili „navliekacie galoše“ (viď fotogaléria nižšie), netreba sa vyzúvať, noha aj tretra ostane suchá, navyše chôdza po vode a šmykľavých kameňoch je pevná, bezpečná.
- Letecké spojenie Wyzzairom do Reykjaviku je ideálne, následne sa dá na trasu pokračovať autobusmi Straetó, podmienky a cestovný poriadok spoľahlivo tu: https://www.straeto.is/en/route-planner/timetables Bicykle sú grátis, niektoré busy majú vzadu nosiče (na 3 bajky), niektoré berú bajky do batožinového priestoru (netreba nič skladať, ani odmontovať, jednoducho položiť). Kapacita je obmedzená, takže lepšie byť na zastávke s väčšou rezervou, byť „prvý“ v rade.
- Transport z letiska a následné uloženie krabíc až do dňa odletu: možností je viacero, my sme v 2023 použili mestský autobus z letiska v Keflaviku až na prvé ubytovanie, kde boli ochotní uskladniť na dva týždne krabice, v 2024 nás bola ochotná vyzdvihnúť pani z prvého ubytovania s veľkým autom (prílet bol po polnoci).
- Mobilný signál a prístup na internet na horách nečakajte, slabší signál len v blízkosti niektorých chát. Ale prekvapí aj wifi zdarma na chate Hólaskjól. Na Westfjords Way je to takmer všade pokryté signálom.
- Na graveli sa vytrápite, ideálny je horský bajk so širokými plášťami.
Nocľahy / Kemping
- Podrobné a vierohodné informácie sú na uvedených linkoch autorov tratí.
- Na Westfjords Way sme kombinovali ubytovanie pod strechou (cez booking) so stanovaním v kempoch aj na divoko. Kempy v tejto oblasti mali svoje vyhriate rest rooms, s kuchynkou a pohodlným sedením, často pračka a sušička, niektoré s bonusom blízkeho hot spring. Ceny nie sú nízke.
- Na Fjallabak Track sú povolené kempovacie miesta len pri chatách, pri doporučenom itinerári od autorky trate je to však ideálne. V zlom počasí nebol problém získať miesto v nocľahárni po príchode na chatu (využili sme jedenkrát). Ceny samozrejme nemalé.
Jedlo / Voda
- Čistá, vynikajúca voda tečie zo všetkých kopcov. Žiadna filtrácia nie je potrebná. Pozor len na Westfjords v blízkosti fariem, tam radšej nenaberať. Osvedčila sa termoska, uvariť ráno horúci čaj a postupne ho dopĺňať vodou. Nie vždy máte na Islande chuť na ľadovú vodu 🙂
- O strave, obchodoch a iných možnostiach stravovania čítaj na stránkach autorov oboch tratí.
- Na Fjallabak Track je nevyhnutné viezť stravu na 5-6 dní, na 3 chatách sa dali dokúpiť iba nejaké sladkosti, pivo, nápoje. Získali sme cennú informáciu, že za poplatok 1000 ISK/osoba sa dá dohodnúť na chatách využitie kuchynky a vykúrenej jedálne na prípravu večere a raňajok v prípade, že chata nie je preplnená ubytovanými trekermi. Takže varič a palivo treba so sebou tiež, dohoda nemusí vyjsť. V jedálni sa dá skoro všade aj nájsť funkčná elektrická zásuvka na nabitie elektroniky.
- Na Westfjords Way je viacero dediniek a mestečiek, kde sa dá najesť v reštaurácii. Občas natrafíte na osamelú kaviareň, kde určite nevynechajte waffle s čučoriedkami a kopčiskom šľahačky.
- Ceny potravín aj nápojov sú vysoké.